Oathtaking-NaMo
पहिला बेर भाजपा के अकेले बहुमत दिअवला का बावजूद राजग के सरकार के मुखिया के रूप में नरेन्द्र मोदी काल्हु भारत के पनरहवाॅ प्रधानमंत्री बन गइलन. राष्ट्रपति भवन का सामने खुला मैदान में बोलावल आजु ले के सबले बड़हन समारोह में सार्क देशन के प्रमुख लोग का मौजूदगी में नरेन्द्र मोदी के प्रधानमंत्री पद के शपथ दिअवलन राष्ट्रपति प्रणव मुखर्जी. सभा में आइल मेहमानन के गिनिती लगभग चार हजार ले रहुवे.

पिछला बेर अटल बिहारी बाजपेयी आ चन्द्रशेखर के शपथ समारोह में करीब बारह तेरह सौ लोग आइल रहुवे.

नरेन्द्र मोदी का संगे शपथ लेबे वाला मंत्रियन के विभागन के बँटवारा करत आजु राष्ट्रपति कार्यालय से विज्ञप्ति जारी क दिहल गइल बा.

प्रधानमंत्री
नरेन्द्र मोदी
कार्मिक, लोक शिकायत अउर पेंशन, आणविक उर्जा विभाग, अंतरिक्ष विभाग, सगरी महत्वपूर्ण नीतिगत विषय आ उ विभाग जवन कवनो मंत्री के नइखे दिआइल.

कैबिनेट मंत्री
1. राजनाथ सिंह, गृह विभाग
2. सुषमा स्वराज, विदेश विभाग, प्रवासी भारतीय से जुड़ल विषय
3. अरुण जेटली, वित्त विभाग, कंपनी मामले, रक्षा विभाग
4. एम वेंकटैया नायडू, नगर विकास, आवास, शहरी गरीबी उन्मूलन, आ संसदीय कार्य
5. नितिन जयराम गडकरी, सड़क यातायात आ हाइवे, जहाजरानी विभाग
6. डीवी सदानशद गौडा, रेलवे विभाग
7. उमा भारती, जल संसाधन, नदी विकास, गंगा पुनर्जीवन
8. डा॰ नजमा हेपतुल्ला, अल्पसंख्यक मामिला विभाग
9. गोपीनाथ मुंडे, पंचायती राज, पेयजल आ सफाई
10.रामविलास पासवन, उपभोक्ता मामला, खाद्य आ जनवितरण विभाग
11.कलराज मिश्रा, लघु, छोटे आ मँझोले उद्योग विभाग
12.मेनका संजय गाँधी, महिला आ बाल कल्याण विभाग
13.अनंथ कुमार, रसायन आ उर्वरक विभाग
14.रविशंकर प्रसाद, कानून आ न्याय विभाग, संचार आ सूचना प्रौद्योगिकी विभाग
15.अशोक गजपति राजू पशुपति, नागरिक उड्डयन विभाग
16.अनंत गीते, भारी उद्योग आ लोक उद्यम विभाग
17.हरसिमरत कौर बादल, खाद्य प्रसंस्करण उद्योग विभाग
18.नरेन्द्र सिंह तोमर, खनन विभाग, स्टील विभाग, श्रम आ नियोजन विभाग
19.जुअल ओराम, जनजाति मामिला विभाग
20.राधा मोहन सिंह, कृषि विभाग
21.थावरचशद गहलोत, सामाजिक न्याय आ सशक्तिकरण विभाग
22.स्मृति जुबिन इरानी, मानव संसाधन विभाग
23.डा॰ हर्षवर्धन, स्वास्थ्य आ परिवार कल्याण विभाग

राज्य मंत्री
1. जेनरल वी के सिंह, पूर्वोत्तर क्षेत्र विकास विभाग (स्वतंत्र प्रभार), विदेश विभाग, प्रवासी भारतीय मामिला
2. इन्दरजीत सिंह राव, योजना विभाग (स्वतंत्र प्रभार), आंकड़ा आ योजना लागू (स्वतंत्र प्रभार). रक्षा
3. संतोष कुमार गंगवार, कपड़ा विभाग (स्वतंत्र प्रभार), संसदीय कार्य मामिला, जल संसाधन, नदी विकास आ गंगा पुनर्जीवन
4. श्रीपद येशो नाइक, संस्कृति विभाग (स्वतंत्र प्रभार), पर्यटन विभाग (स्वतंत्र प्रभार)
5. धर्मेन्द्र प्रधान, पेट्रोलियम आ प्राकृतिक गैस विभाग (स्वतंत्र प्रभार)
6. सर्वानन्दा सोनोवाल, कौशल विकास, उद्यमिता, युवा मामिला आ खेलकूद विभाग (स्वतंत्र प्रभार)
7. प्रकाश जावडेकर, सूचना आ प्रसारण विभाग (स्वतंत्र प्रभार), पर्यावरण, वन आ मौसम विभाग (स्वतंत्र प्रभार), संसदीय कार्य मामिला
8. पीयूष गोयल, उर्जा (स्वतंत्र प्रभार), कोयला (स्वतंत्र प्रभार), वैकल्पिक उर्जा (स्वतंत्र प्रभार)
9. डा॰ जितेन्द्र सिंह, विज्ञान आ प्रौद्योगिकी (स्वतंत्र प्रभार), भूविज्ञान (स्वतंत्र प्रभार), प्रधानमंत्री कार्यालय, कार्मिक, लोक शिकायत आ पेंशन, आणविक उर्जा, अंतरिक्ष विभाग
10.निर्मला सीतारमण, वाणिज्य आ उद्योग (स्वतंत्र प्रभार), वित्त विभाग, कंपनी मामिला
11.जी एम सिद्धेश्वर, नागरिक उड्डयन विभाग
12.मनोज सिन्हा, रेल विभाग
13.निहालचंद, रसायन आ उर्वरक विभाग
14.उपेन्द्र कुशवाहा, ग्रामीण विकास, पंचायती राज, पेय जल आ सफाई
15.राधाकृष्णन पी, भारी उद्योग आ लोक उद्यम विभाग
16.किरण रिजीजू, गृह विभाग
17.कृष्णन पाल, सड़क परिवहन आ हाईवे, जहाजरानी
18.डा॰ संजीव कुमार बलयान, कृषि विभाग, खाद्य प्रसंस्करण
19.मनसुखभाई धनजीभाई वसावा, जनजाति मामिला विभाग
20.रावसाहब दादाराव दनवे, उपभोक्ता मामिला, खाद्य आ जनवितरण
21.विष्णुदेव साई, खनन अउर स्टील, श्रम आ नियोजन
22.सुदर्शन भगत, सामाजिक कल्याण आ सशक्तिकरण

Advertisements